Romové........

10. června 2013 v 23:02 | Jarka |  články týdne
.......Romové to je složité téma, měla jsem možnost poznat je z různých pohledů, je to o tom jak člověk na ně hledí.
Mám za sousedy rodinu on je Rom a ona ne, vycházíme spolu velice dobře, a dokonce jsem před pár lety pracovala s jeho maminkou, byla to pracovitá, milá paní bylo na ní spolehnutí, vychovala více dětí, kteří žijí spořádaně a drží celá rodina pohromadě.Provozují hospodu a někdy tam bývá i romská zábava nebo svatba, mají vždy živou muziku, chovají se velice slušně, nikdy po nich není žádný nepořádek a ani výtržnosti.
Na druhé straně jsem se také setkala s Romy, kteří vybydlují vše kam se dostanou, kradou, pijou, rvou se no prostě hrůza.
Jezdíme k manželovým příbuzným na Slovensko a co jsem vyděla byla opravdu hrůza, celé romské vesnice, složené z chatrčí, projíždět těmito místy je možné jen s velkou opatrností, děti se válejí po silnicích po autech hází vše co mají v ruce.
Nelíbí se mi také dnešní rozdíly, které se dělají, romové mají mnoho výhod, dostávají podpory, dávky na vše co existuje, dokonce jsem byla svědkem v lékárně, že nějaký Rom tam byl vyzvednout léky pro své děti a ještě něco vybíral z placených léků, lékatnice si zapsala jen jeho iniciály on vzal léky a odešel, stáli jsme tam a jen koukali až se jeden pán dotčeně zeptal , jaktože neplatil za tolik léků, lékárnice vysvětlila, že oni jsou sociální případ a že to za ně platí sociálka, ale pro nás kdo nejsme Romové se to netýká nemyslete, že by jste uspěli s nějakou žádostí o dávky, nebo finanční pomoc.
Pracovat nechtějí a chodí si každý měsíc pro velké sociální dávky, před pár lety jsem musela na úřad vyřizovat dávku na osobu blízkou pro manželovu maminku, když jsem tam stála v té frontě, moc jsem se styděla, připadala jsem si jako socka, bylo to strašně ponižující a oni tam stáli velice dobře se bavili, plánovali za co půjdou koruny utratit.
Mnoho z nich se pořád ohrazuje že jsou diskriminovaní, ale poslední dobou si myslím, že jsme diskriminovaní spíše my, oni jsou nepříspusobivý a to je omlouvá.
Ve světě si o nás mysleli, že jsme rasisti, kteří Romům ubližují, ale jen dokud sami nezjistili na vlastní kůži jak to je, radši zavedli víza, aby mohli povolit jen tomu koho chtějí do své země pustit.
Nesoudim lidi podle pleti, ale podle toho jaký jsou a proto by měl být pro všechny stejný metr a žebříček hodnot......
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarmila* Jarmila* | Web | 11. června 2013 v 13:23 | Reagovat

Já s nimi nemám vlastní zkušenosti, protože s nimi nepřijdu do styku. Jen je vidím ve městě povalovat na lavičce a kouřit.
Štvou mě vysoké sociální dávky, které berou. Někteří by mohli pracovat, ale proč, když je stát živí.
To je problém, který by měla řešit vláda, poslanci. Ale ti dávají ruce pryč, protože jednak nemají řešení a jednak by si kazili předvolební obraz.

2 Jája Jája | E-mail | Web | 11. června 2013 v 13:43 | Reagovat

[1]: dávám ti za pravdu..... :-)

3 Šavrda Šavrda | Web | 11. června 2013 v 16:03 | Reagovat

Nekonečné téma. Nevím, co o tom více napsat - vše je v tvém článku. :-)

Ve vedlejším vchodě bydlela romská rodina, bylo jich tam tolik, že jsme je ani nedokázali napočítat, ale byli slušní, jejich otec (nejstarší člen rodiny) pracoval - živil kompletní rodinu. Ale byli čistotní a bezproblémový, ale ti co sem za nimi chodili, tak z některých jsme měli až strach. Přesně jak píšeš - nesoudit podle pleti, ale stejným metr pro všechny. ;-)

4 Jitka Jitka | E-mail | Web | 11. června 2013 v 19:55 | Reagovat

Kombinace muž cikán, žena bílá, to je naděje, že vychovají slušné děti. Ona je naučí hygienickým návykům a on, pokud není lenoch rodinu zajistí finančně.Měla jsem kamarádku, která se provdala za cikána a dodnes mají šťastné manželství. Oba pracují a děti, které vychovali taky pracují.Taky nejsem rasista, ale všichni by měli mít stejná práva a povinnosti. Když si je neplní  jedna nebo druhá skupina, musí na obě být stejný metr.Bohužel, u nás to tak není.

5 Hanka Hanka | 14. června 2013 v 17:46 | Reagovat

Ano, vesměs souhlasím s tím, co bylo napsáno. Také znám rodinu, on cikán, ona bílá. Jsou mladí, oba v "invalidním důchodu", přitom někteří naši lidé o takový důchod přišli... Jednou jsem byla platit poplatek za hrob v době, kdy se vyplácely sociální dávky. To byla hrůza, toho křiku, sprostých nadávek... litovala jsem ty úřednice, co s nimi jsou ve styku. Kdo tvrdí, že je tato vrstva diskriminována, buď je "viděl z rychlíku" nebo ještě lépe, ať se nastěhuje do jejich blízkosti. Vím, že nejde házet všechny do jednoho pytle, ale ... O_O  :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.